Skip to content Skip to footer

MedLegal õigusbüroo PRESSITEADE 13.01.2023.a. Patsient on esitanud hambaravikliiniku Kliinik32 OÜ vastu hiigelnõude

MedLegal õigusbüroo klient ja Kliinik32 OÜ endine patsient on esitanud hambaravikliinik Kliinik32 OÜ vastu Harju Maakohtusse septembris 2016 varalise kahju hüvitamise nõude summas 42 313.- eurot (ravi- ja taastusravi kulud), millele lisandub mittevaraline kahju. Hagiavalduse sisuks on, et kohtule esitatud tõenditest ja ravidokumentatsioonist tulenevalt on alust kahtlustada, et tervishoiuteenuse osutamise (hambaravi) käigus tekitati 33 aastasele inimesele eluaegne (neuroloogiline) raske tervisekahjustus koos paljude tõsiste tagajärgedega.

 

Tervisekahjustuse tekke aeg on arstlike epikriiside järgi aasta 2013 ehk on erakordne, et täna 10 aastat hiljem ja hagiavalduse esitamisest enam kui 6 aastat hiljem ei ole lahendust ja kohtulahendit näha. Kohtumenetlus on tänaseks Harju Maakohtus pooleli ning selle lõppemise aeg on prognoosimatu. Kuna tegu on tervisekahjuga, mis tekib pidevalt edasi (ja aegub) ka tulevikus, oli patsient sunnitud esitama Kliinik32 vastu juunis 2020 täiendava varalise kahju haginõude summas 45 652.- eurot, millele lisandub mittevaraline kahju. Tänaseks on nõuete kogusummale 87 965.- eurot (otsesed ravi- ja taastusravi kulud) lisandunud 2020 aastast täiendavad igapäevased varalise kahju nõuded ehk ravi- ja taastusravi kulud.

 

Kuivõrd tegu on tervishoiuteenuse osutamisel tekitatud kahjuga, siis on vajalikud erapooletud ja sõltumatud arstlikud hinnangud.

 

Kahjuks on läinud täide kartused, et selliseid hinnanguid ei ole võimalik ühe ülikooli ja ühe arstiteaduskonnaga Eesti suuruses riigis saada. Tänaseks enam kui 6 aasta pikkuseks veninud ja takerdunud kohtumenetluse (üksnes I kohtuaste)  peamiseks põhjuseks on ulatuslik, süsteemne ja aktiivne arstliku ringkäenduse läbiviimine. Kliinik32 OÜ osanike ja arstide ringi kuulub mitmeid ametiaegu ametis olnud Eesti Hambaarstide Liidu (EHL) president Piret Väli, samuti on kuulunud aastaid EHL juhatusse veel teinegi Kliinik32 OÜ hambaarst ja osanik. On erandlik, et ühest kliinikust kuulub EHL juhatusse mitmete järjestikkuste ametiaegade kaupa rohkem kui üks hambaarst ja osanik.

 

Eesti Hambaarstide Liidu ja selle juhatuse liikmete rolli ringkäenduse läbiviimise osas on näidanud avalikult üles muret hambaarst dr. Kristo Ivanov Postimees 25.06.2018 artiklis. Dr Ivanov väidab järgmist: “Enda kogemusele tuginedes: suure tõenäosusega mätsitaks kinni Liidus soojal kohal istuvate liikmete endi tegemised või tegemata jätmised”. Tartu Ülikooli kliinikumi seaduslik esindaja juhatuse liige Margus Ulst peab arstide ringkäendust koguni loomulikuks- 06.05.2015 Õhtulehes tsiteeritud intervjuu: „Inimestel on selline mulje, et arstid on sellises ringkäenduses, et nad üldiselt varjavad lõpuni oma asju selle asemel, et välja tulla. On mul õigus või ma eksin? Vastus: Ma arvan, et ringkäendus on loomulik“.

 

Käesolev pressiteade näitab oma päevakajalisuses kui hädavajalik on aastakümneid oodatud Tervishoiuteenuse osutaja vastutuskindlustuse ja patsiendi kaitse seadus, mille Riigikogu võttis vastu aprillis 2022, seadus jõustub aastal 2024. Uue süsteemi loomise eesmärk on seaduse koostajate sõnul patsiendi parem kaitse ja ravi- jm. arstlike vigade korral ja senisest lihtsam hüvitise taotlemine.

 

Kohtumenetluses ei ole eeldatavalt kahjustatud tervisega patsient ja suur ja edukas Kliinik32 OÜ koos oma 8 erineva arstist osanikuga ja miljonites aastakäibega (2020 3,9 miljonit eurot, 2021 4,6 miljonit eurot) võrdses positsioonis (muuhulgas ringkäendus ja tekkivad kohtukulud). Tegu on sellise olukorra musternäidisega, mille lahendamiseks on Eestis aastakümneid arutatud patsiendi kaitse seaduse vastuvõtmise vajadust ning patsiendid on olnud aastaid ja on kuni vastuvõetud seaduse jõustumiseni 2024 aastal sisulise kaitseta.

 

Eeltoodut arvestades palume soovi korral MedLegal õigusbüroole teada anda patsientidel, kellel on nõudeid ja pretensioone antud äriühingu Kliinik32 OÜ vastu ning mis põhinevad kahtlusel, et patsiendile võib olla osutatud ebakvaliteetset ja nõuetele mittevastavat tervishoiuteenust. Patsientide nõuete koondamine võimaldab paremini korraldada erapooletute arstlike hinnangute saamist ja suurte õigusabikulude kandmist.